Rekomenduojamų daiktų sąrašas

Kiekvieną kartą ruošiantis į kelionę kyla klausimas, ką rekomenduojama pasiimti su savimi. Visą sąrašą pateiksiu žemiau, kad galėtumėte besiruošdami plaukti susidėti pliusiukus ką jau įsidėjote į savo krepšį. Prieš sąrašą, dar pateiksiu kelis pastebėjimus renkantis teisingesnius daiktus.
Principai kuriuos išvardinsiu, iš esmės nesiskiria skirtingam buriavimo stiliui. Aišku drabužių šiltumas truputėlį skirsis nuo prognozuojamos orų temperatūros, bet pavyzdžiui mano „kovinio krepšio sudėtis“ plaukimui Baltijos jūroje iš esmės nesikeičia, ar tai būtų vasara ar ruduo, baziniai daiktai ir apranga visada yra su manimi. Kyla klausimas kodėl? Plaukiant naktį, yra didelė tikimybė, kad oro temperatūra lauke ir jachtos viduje (jei nėra arba nejungiamas šildytuvas) bus tokia, kokia yra vandens temperatūra. Tekant saulei, gali būti dar vėsiau. Jachta varoma vėjo, vadinasi jo turėsite visada būdami lauke, kuris irgi vėsina. Tad šiltų rūbų reikia visada turėti su savimi.
Buriavimo apranga yra turbūt pati plačiausia ir jei galvoti apie pirkimą, brangiausia tema. Ne vieną esu matęs elgiantis ne visiškai teisingai komplektuojantis garderobą, tad pradėkime nuo esminių aprangos principų.
Tai yra ne mano sugalvojimas, ir tai jums pasakys kiekvienas specializuotos aktyviai veiklai aprangos pardavėjas, kad jūsų aprangą turi sudaryti sluoksniai:
1. Termo rūbai (angl. base layer). Tai yra apatinis drabužių sluoksnis, kuris turi būti aptemptas ir prigludęs prie jūsų kūno. Turiu ne vieną komplektą apatinių rūbų ir tai yra ko gero svarbiausia aprangos dalis. Jei dar neturite termo rūbų (marškinėliai ilgomis rankovėmis ir kelnės), tai kuo greičiau keliaukite į parduotuvę ir juos nusipirkite. Tai yra privalomas garderobo elementas. Jei jo neturite, visi kiti brangūs buriavimo rūbai neatliks savo funkcijų ir jūsų pinigai bus išleisti praktiškai bereikalingai. Medvilnė, vilna ir kiti natūralūs pluoštai yra blogis, kad ir kas ką besakytų.
Dar į ką reikia atkreipti dėmesį renkantis termo rūbus, kad jie yra kelių paskirčių, t.y. aktyvaus sporto ir laisvalaikio (bėgimas, slidinėjimas), skirti pasyviam buvimui lauke (žvejyba, medžioklė) ir apsaugai nuo saulės. Visi yra geri, jei naudojami pagal paskirtį, tuo tarpu ramiam buriavimui labiausiai tinka šilti termo rūbai, drėgmės ir prakaito garinimas neturi būti svarbiausia savybė. Jeigu turite marškinėlius su UV apsauga nuo saulės, tai yra puikus vėsinantis rūbas saulėtai dienai, tačiau jei juos vilkėsite, esant vėsiam orui kaip apatinį sluoksnį, su jais bus šalta (šneku iš praktikos). Daugiau informacijos apie termo rūbus yra gausu internetuose, apie juos mielai papasakos jų pardavėjai, tad nesiplėsiu.
2. Vidurinis (angl. mid layer) sluoksnis, atsakingas už jūsų šilumą. Renkantis rūbą, šiam sluoksniui, medžiagos turėtų būti sintetinės, šiltos, greitai garinančios drėgmę, bus puiku, jei bus atsparios vėjui (windstopper funkcija), bus atspari lengviems krituliams. Aš asmeniškai esu nemažai suinvestavęs į buriavimo rūbus, taip pat turiu ne vieną rūbą tinkantį šiam sluoksniui. Jei neturite flisų, išsiversite ir su šiltu džemperiu. Labai vėsiam orui kaip mid layer naudoju savo žieminę pūkinę striukę, kurią patogu dėvėti po išoriniu sluoksniu.
3. Išorinis sluoksnis (outer layer), atsakingas už apsaugą nuo kritulių ir vėjo. Profesionalios buriavimo striukės iš esmės tik šias funkcijas ir atlieka, šiluminio sluoksnio jos neturi. Aš šį sluoksnį naudoju tik kai realiai smarkiai lyja. Visais kitais atvejais verčiuosi tik su mid layer ir base layer. Kodėl? Nes buriavimo striukė kainuoja per brangiai, kad ją trinti nuolat. Geras mid layer kainuoja kartais pigiau nei gera buriavimo striukė, o su vėju, šiluma, nuo rasos drėgnu deniu ar keliais purslais tvarkosi puikiai. Šiam sluoksniui puikiai tinka slidinėjimo striukė ir kelnės. Šių rūbų minusas, kad smarkiai lyjant, dažniausiai striukė peršlapusi tampa sunki, jos neturi aukšto kalnieriaus ir apsaugų ant rankovių, nuo drėgmės nubėgimo nuo šlapių rankų link alkūnių, pliusas, kad dažnai slidinėjimo striukės yra šiltesnės už buriavimo striukes.
Ką daryti jei šių rūbų neturite? Termo rūbus turėtų būti pirkinys numeris vienas. Po to verskitės su tuo, ką turite. Tikrai neverta investuoti į kokybiškus buriavimo rūbus, jei dar nežinote, ar tuo aktyviai užsiimsite.
Rekomenduojamų daiktų sąrašas:
Dokumentai, pinigai:
1. Pasas, ID kortelė, turėkite popierines arba lengvai pasiekiamas elektronines dokumentų kopijas;
2. Buriuotojo stažo knygelė (jeigu tokia turite ir norite iš kart susirašyti stažą);
3. Kelionių draudimas su grafa „buriavimas“ ir Europos sveikatos draudimo kortelė (kreditinės kortelės draudimas netinka);
Higienos reikmenys ir vaistai:

1. Asmeninės higienos priemonės;
2. Jums reikalingi spec. vaistai (mūsų jachta turi nemažą vaistinėlę, taip pat gerus vaistus nuo jūrligės Marzine. Tuo tarpu jei geriate asmeninius tik jums skirtus vaistus, būtinai jais pasirūpinkite ir apie jų vartojimą informuokite kapitoną. Taip pat informuokite kapitoną apie savo alergijas);

Apranga, drabužiai, apsauga:
1. Kepurė nuo saulės;
2. Akiniai nuo saulės;
3. Kepurė šiltesnė ir „kojinė ant kaklo“ – šalikas;
4. Apsauginis saulės kremas (būtina juo teptis, jei nesate pripratę prie saulės);
5. Slidininko kostiumas (šturmė jei turite);
6. Apatiniai drabužiai (gerai tinka termo, šiltukai);
7. Džemperis (labai tinka visokie windstoper’iai, flisai);
8. Batai neslidus ir nebraižantys negiliu šviesiu protektoriumi jachtai (žr. kokie būna buriuotojų parduotuvėse);
9. Kranto batai, patogiam ilgam vaikščiojimui;
10. Buriuotojų pirštinės (tinka ir slidininko pirštinės);
11. Kojinės šiltos, ilgos iki kelių, kad kojytės nešlaptų ir kad sudrėkus būt kuo pasikeisti;
12. Maudymosi kostiumėlis (jeigu nusimato tinkamas oras ar pirtis pakeliui);
Kita:
1. Peilis užlenkiamas (rekomenduotinas, nešioti prie savęs);
2. LED žibintuvėlis tvirtinamas ant galvos (jeigu dar raudonai šviečia, tai išvengsite naktį kolegų piktų riksmų dėl akinimo);
3. Telefonas ir pakrovėjas, adapteris iš automobilinio prikurkės į usb (kas pasakys, kaip prikurkę parašyti lietuviškai?);
4. Foto aparatas/video kamera;
5. Mėgiama knyga irba dienoraštis;
Jachtoje dažniausiai patys įgulos nariai gaminasi valgyti, visi paeiliui (nebent būna savanoris, kuris neprileidžia kitų prie maisto ruošos);
Jeigu turite kažkokių alergijų ar maisto netoleravimo, esate veganas ar vegetaras, būtinai informuokite įgulą apie tai iš anksto.
Jei samdote kapitoną plaukimui, reikia pasirūpinti ir jo maitinimu;
Dar apie aprangą:
Atvėsus orui, apsirengti turite dar prieš sušaldami. Sušalus sušilti yra daug sunkiau, nei iš anksto pasirūpinti tinkama aprangos teikiama šiluma.
Rūbus reikia sluoksniuoti. Keli plonesni marškinėliai, ar kelios plonesnės kojinės puikiai atstoja storas vilnones kojines.

Daiktus rekomenduojama susipakuoti į minkštą krepšį, kurį būtų lengva sulanksčius sandėliuoti. Dideli gremėzdiški lagaminai dažnai lieka laukti savininko ant krantinės.

Ši tema yra gyva, tad kviečiu diskutuoti, kaip šį sąrašą reiktų papildyti.

3 Comments

 1. Reply
  dzh

  Prikurke lietuviskai – cigarečių degiklis, nors esu girdejes ir prirukikli.
  Beje nesmerk vilnos – mano 90% vilnoniai. NZ tai labai papuliari medziaga – siemet labai ispopuliarejo net ju batai – AllBirds. Rubai irgi super – kvepuoja, silti, netraukia kvapo. Visiems rekomenduoju Icebreaker!

  1. Reply
   bronius Post author

   Taip, merino vilna yra puiki medžiaga, gal būt yra ir jos atmainų. Aš kalbu apie močiutės megztas vilnones kojines ir močiutės megztą vilnonį šiltą megztinį.

 2. Reply
  dzh

  Ai, dar verta pamineti – neimkit lagamino tokio kaip nuotraukoje – jachtoje ji paslepti yra gana daznai kebloka.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *