Vienkorpusinė jachta ar katamaranas? Ką rinktis?

Sveiki brangieji mano blogo skaitytojai. Šiandien pribrendau parašyti apie temą, į kurią pastaruoju metu man užduodama ypač daug klausimų. Labai dažnai tie klausimai užduodami turint išankstinę nuomonę, bandant man kažką įteigti. Tai yra klausimai, tolygūs bandymams sulyginti kas pirmiau atsirado, višta ar kiaušinis? Koks automobilis geresnis, mersedesas ar BMWė? Kas geriau, benzinas ar dyzelis? Kur geriau gyventi, bute ar name? Kas skaniau, obuolys ar kriaušė?

Kažkodėl yra nemažas noras pas žmones lygintis, kartais net nelabai lyginamus dalykus. Labai dažnai turim nuomonę, apie kažką tik girdėję, bet realiai to neišbandę. Kadangi, aš turiu šiokios tokios praktikos plaukiant ir su vienkorpusinėm jachtom ir su dvikorpusinėm jachtom (katamaranais), tai pabandysiu savo pastebėjimus susisteminti, kad Jums, mielieji mano blogo skaitytojai, pataptų truputėlį aiškiau.
Dėl bendros tvarkos, aš rašysiu apie vienkorpusines jachtas ar katamaranus tik iš kruizinimo pusės, tai yra kaip patogu atlikti vieną ar kitą veiksmą.
Pirmas klausimas, dažniausiai ir opiausias visiems besiruošiantiems buriuotojams, tai yra kaina. Kaina pačios jachtos, jos išlaikymas, stovėjimai uosteliuose ir t.t. Šioj vietoj katamaranai gauna riebų minusą, bent jau iš pirmos pažiūros. 100 procentų mano sutiktų lygintojų lygino tik laivės ilgį, 36 pėdos vienkorpusinės jachtos, su 36 pėdų katamaranu, kas iškarto, galiu Jus nuraminti, yra tik iš dalies teisinga.
Vienkorpusinė jachta
Aš įvedu dar vieną rodiklį, tai laivės plotį. Mano labai daug plaukiota 36 pėdų laivė, kas grubiai yra 11 metrų, plačiausioje vietoje buvo apie 3.6 metro. Koks jos bus plotis ant vandens? 11*3.6*0.7=27.72 kvadratiniai metrai užimamo ploto ant vandens. Kas yra 0.7? Mano paties sugalvotas koeficientas, nes vienkorpusinė jachta visiškai nusmailėja į priekį, galas irgi susiaurėja, tai su šiuo skaičiumi, jachtos užimamas plotas ant vandens pasidaro artimesnis realybei. Tas pats 36 pėdų katamaranas, jis daug mažiau siaurėja į priekį, praktiškai nesiaurėja į galą, jam taikant 0.9 koeficientą, kai katamarano plotis 6 metrai, plotas užimamas ant vandens gaunasi 59.4 kvadratinio metro! Daugiau negu dvigubai! Matot skirtumą? Uosteliuose dar neteko mokėti dvigubai, nei kad kainuoja stovėjimas vienkorpusinei jachtai, panašios komplektacijos ir metų katamaranai irgi nekainuoja dvigubai daugiau.
Dvikorpusinė jachta – katamaranas
52 pėdų jachtos, mano daugiausiai plaukioto gamintojo, kurio pavadinimo neminėsiu (šio gamintojo ko gero daugiausia naujų jachtų Lietuvoje, pavadinimas prasideda iš J raidės ir šias visas jachtas gamina Prancūzijoje), plotis yra 4.85 metro, kas užimamas plotas ant vandens yra apie 52.25 kvadratinio metro. Tai dar gerokai mažiau, nei 36 pėdų katamarane.
Tai ar tikrai katamaranas yra brangu, palieku spręsti Jums patiems.
Tolesnį lyginimą pratęsiu ateinančiame straipsnyje.
Jeigu nenorite praleisti blogo naujienų, čia galite užsisakyti naujienlaiškį.

9 Comments

 1. Reply
  As

  Neklaidinkite zmoniu,Ispanijoje Vidurzemio juroje katamarano mokestis 1,5didesnis nei paprastos jachtos.
  Uz katamarana moki uz ploti.Ilgis ir Plotis Ispanijoje visur skaiciuojamas.

  1. Reply
   bronius Post author

   Sveiki, kurioj vietoj aš klaidinu žmones rašydamas, cituoju: „Uosteliuose dar neteko mokėti dvigubai, nei kad kainuoja stovėjimas vienkorpusinei jachtai“?

 2. Reply
  menkepolova

  Viduržemiuos daug kur, o ypač Balearų salose – daugumoj marinų tarifas skaičiuojamas pagal laivo ilgį padaugintą iš pločio, be jokių koeficientų. Katamaranams taip pat. Būtų teisingiau kainų palyginimą taip ir daryti. Juk į tuos „nusmailėjimus“ jie negali dar kokio laivo įkišt… Visose marinose, kur vietos su pirštais – yra ribotas kiekis vietų katamaranams, nes pirštus tada reikia statyti ženkliai plačiau – marinoms tai nepadeda efektyviai naudoti akvatoriją.
  Dar vienas minusas katamaranams, į kurį lyginant reikia atsižvelgti – žymiai sunkiau surasti vietą, kur gali jį į krantą išsikelti – toli gražu ne visos marinos turi tokius plačius Traveliftus.
  Kas dėl saugumo (jau kai verčiasi, tai ant visai), ar dėl komforto buriuojant visais kursais ir bet kokią bangą – dar niekada buriuotojams nepavyko sutarti – visi lieka prie savo nuomonių.

  1. Reply
   bronius Post author

   Ačiū už pastebėjimus ir įžvalgas. Apie saugumą ir kursus dar šnekėsime kituose straipsniuose ir į tai lįsiu giliau.

 3. Reply
  Kostas

  Ir kokiomis jachtomis man neteko buriuoti, kruizinis buriavimas žymiai geresnis su katamaranu. . 1,buteliai nekrenta. 2,kokpitas erdvus. 3,kajutkompanija šviesi. Ir t.t….

 4. Reply
  Rokas Arbušis

  Kas atsitiko, kad Jeanneau vardo ištarti nebegali? 🙂

  1. Reply
   bronius Post author

   Jeanneau. Galiu…

 5. Reply
  Vienkorpusinė jachta, ar katamaranas? Pliusai ir minusai, 2 dalis – comfortsailing.blog

  […] kaip jau šnekėjome pirmoje šios temos dalyje, vienkorpusinė jachta gauna pliusą lyginant su dvikorpusine jachta (katamaranu), jei pagrindinis […]

 6. Reply
  Darius

  Gaila ,kad nera senu kruiziniu katamaranu. Tokiu senu kaip vienkorpusiniu ilgaamziu jachtu ,ale 70tu metu. Jie taip negailestingai brangus ,kad tukstancio mirtingu sielu pardavus ne puses jo neipirksi.. 🙁

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *