Apie garsus jachtoje

Gyvenant ar plaukiant laive, viskas vyksta truputėlį kitaip, nei būna įprasta gyvenant sausumoje. Šiandien noriu papasakoti apie vieną iš pojučių, prie kurį laivėje tikrai reiks pripratinti savo organizmą, tai klausa ir garsai.
Jachta yra visai kitokia aplinka, nei įprasta paprastam žemės gyventojui. Tai savaime suprantama, kad ir garsai vyraujantys aplinkui yra visai kiti. Atrodytų čia smulkmena? Tokia pat smulkmena, kaip nuvažiuoti pas giminaitį, kuris gyvena prie geležinkelio bėgių, troleibuso linijos, ar triukšmingos gatvės. Kaip nuvažiuoti į kaimą, kur mėgsta naktį ar paryčiais visi kaimo šunys pradėti loti ar kaukti. Kaip vienas pas mane atvykęs svečias į kaimą pavasarį juokėsi iš savęs, kad ryte prabudo ir labai garsiai čiulbėjo daugybė paukščių ir iš triukšmo ar iš grožio nebegalėjo užmigti. Mažas garsų pasikeitimas, o pasirodo nemažas iššūkis norint užmerkti akis ir bandant pamiegoti.
Prisipažinsiu, pirma naktį išplaukus ir aš pratinu savo ausį prie garsų. Ir nieko su savim čia neadarysi. Yra kaip yra.
Tai kokie tie garsai, prie kurių reiks pratinti savo ausį? Visų pirma tai jūros ir vandens garsas. Jeigu nesate dar plaukę jachta, o esat buvę prie jūros, tai nuraminu iškarto, kad tokio lūžtančių bangų garso, jachtoje negirdėsit. Užtat girdėsit aibę garsų susijusių su vandeniu, nuo čiurlenimo vandeniui aptekant korpusą ar mažiems lašeliams krentant ant denio, iki laivės atsitrenkimo į bangą, arba bangos atsitrenkimo į laivę. Net nerandu tinkamų žodžių nusakyti visiems tiems vandens garsams.
Kol tamsta bandys miegoti, jachtoje toliau virs gyvenimas. Kažkas gaminsis valgyti ir plaus indus, kažkas reguliuosis bures sukdami gerves ar suplazdindami bures, kažkas naviguosis ar tyliai tyliai stengsis nueiti į galjūną (taip laivėse vadinamas tualetas) ir pabendravus su gamta stengsis išpompuoti nereikalingą turinį už borto, kažkas tiesiog tyliai plepėsis aptardami vietines aktualijas ar užsidiskutuodami filosofiniais klausimais, ar tiesiog užkurs jachtos variklį, nes baigėsi vėjas, o plaukti norisi toliau, ar reikia papildyti elektros atsargas.
Dalyvaujant pačiam šiuose veiksmiose viskas atrodo pakankamai tylu ir ramu. Tuo tarpu, kai guli savo gulte visi garsai n kartų sustiprėja. Atrodo kažkas paleido dramblių kaimenę bėgioti ant denio, visi ant denio garsiausiai šūkauja, trankosi, daužosi ir visais įmanomais būdais tau trukdo miegoti.
Kodėl taip atsitinka? Nesvarbu iš ko laivė pagaminta, ji šneka ir skleidžia savo garsus. Būnant laivės viduje, tu būni tarsi būgne ar gitaroje. Korpusas smarkiai sustiptiną garsą. Kai pats nematai kas vyksta, lieka klausa, kurios jautrumas tuo metu padidėja. Vyksta veiksmas, jis turi savo garsą. Ir visiškai natūralu, kad reiks prie jo priprasti. Pirmą parą pasiklausysit, mažiau pamiegosit, antrą trečią parą jau miegosit kaip kūdikiai.
Kas man padeda priprasti prie garsų? Pasitikėjimas savo komanda ir laive. Žinau, kad jei kažkas atsitiks ir reikės mano pagalbos, mane būtinai pakvies. Garsai laivėse, dažniausiai monotoniški ir pasikartojantys. Su laiku atsiranda instinktai, kaip pasikeitus garsui (o jis gali keistis nuo pakitusio vėjo greičio, vėjo kampo, jachtos greičio, vairininko ar įgulos klaidos ir t.t.) automatiškai atsibundi. Ne kartą plaukiant ir būnant jachtos vadu, pakanksmai kietai įmigus ir jachtai netyčia suhalsavus (toks jachtos manevras, kai jachtos galu kertama vėjo kryptis), esu per keletą akimirkų atsidūręs denyje ir perėmęs vairavimą.
Pats dar nesu išbandęs jachtoje, bet prie ramaus poilsio labai prisideda ausų kamštukai. Pasak bandžiusių, tikrai padeda.
Iš kitos pusės kalbant apie garsus laivėse, manęs jachtoje, dažnai klausia, ar galima čia pasileisti muziką. Kiekvieną kartą renku žodžius ką atsakyti. Kiekvieną kartą sunkiai sekasi.
Nesu tironas nusiteikęs prieš muziką laivėse. Tikrai ne kartą esu klausęs nuostabių melodijų, kai muzikos išsiilgsti, kai ilgai galvoje skambančią melodiją nori išgirsti originaliai, arba ilgo motoravimo metu, kyla noras pakeisti monotonišką variklio dudenimą. Prieš ką esu prieš, tai kai pirmas darbas atvykus į laivę yra garsios muzikos įjungimas. Kai kažko pasiilgsti, ar kažkam pribręsti, tai visai su kita emocija ir išgyvenimu tai priimi.
Kas vieniem yra muzika, kitiems yra triukšmas. Ar gali kas nors būti gražiau už paukštelio čiulbėjimą jachtoje? Kada paskutinį kartą girdėjai jūrą? Vandenį? Tylą? Greitį? Žvakės degimą? Kai susigyveni su garsais laivėje ir viskas apsijungia gaunasi nuostabus orkestras!

6 Comments

 1. Reply
  Lukas

  Nesustok rasyti, labai smagu skaityti tokius blogus 🙂

 2. Reply
  Rasa

  Šaunu, tik yra kelios rašybos klaidelės (ir skyrybos), perskaityk atidžiai, gal pavyktų pataisyti. Puiki rašinio tema. 🙂

 3. Reply
  Ginte

  Viskas taip pazystama. Kazkodel diena mane ima miegas laiveje, o nakti vantu bildesys siek tiek nervina ir dar kai ant inkaro laive sukasi pastoviai 🙂

  1. Reply
   Bronius Kaknevičius Post author

   Gal ne vantai, o falai? Jei išgirstu, kad kažkas kala, visada keliuosi ir einu pertampyti falus, kad jie nekaltų. Ir virvėm sveikiau, ir miegas ramesnis.
   Išbandyk ausų kamštukus. Sako padeda.

 4. Reply
  Nori buriuoti? Tau reiks tai ištverti – comfortsailing.blog

  […] marinose, net nekalbu apie atvirus vandens telkinius. Reiks priprasti gyventi pasvirus jachtai Garsai, kurie lydės visą šį chaosą yra atskira tema, apie kurią jau esu rašęs ir apie ją pl… Jachtoje bus toks žmogus, kuris save laikys viršesniu už visus kitus ir save vadins kapitonu, […]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *